март 2026
Почти като по Вазов, но не пиянство, а вдъхновението на един народ. Да помогне за нещо благородно, да участва, да допринесе, да даде и той своето зрънце полза. Във времена на войни, противоборства, лагери, отчуждение, се видя, че можем, имаме сърце и мишци за доброто.
От Практикер Пловдив ни дариха паркет, а шефът им лично с бригадата юнаци дойде и с гумени наколенки монтираше паркета в едното помещение на Клуб Всеки може! ❤ От Мебели Виденов ни дариха цяла кухня. ❤ От Атаро Клима – 2 превъзходни климатика. ❤ От Рока България – смесители и тоалетни чинии ❤ , от Висота – шкафчета за баня с мивки ❤, от Елдом Инвест – бойлери ❤, Наско от Мегакерамик – плочки ❤, от Фат кухненска мивка ❤, други дариха осветителни тела, метални маси и още, и още… Павел, Радо, Сунай и Беркай направиха цяла баня ❤, Марин лепи первази и тоалетна ❤, Васко шпаклова и боядиса с латекс ❤, Жоро осигури смяната на прозорец ❤, Мебели Камбо дариха диван, а от Текрида го монтираха ❤, Борето, Роската и Самуил сториха чудеса по ВиК инсталациите, монтажа на кухненските ел уреди, мебели ❤, Тошко оправи де що има нужда по ел инсталациите ❤, Паркет Пойнт завършиха паркета във второто помещение ❤, Руми осигури пердета, мъжът й монтира корнизи за тях ❤, мамите от клуба чистиха и подреждаха неуморно ❤, и много много други…… Целият списък ще е в друга публикация, защото всеки заслужава признание и благодарност. ❤
Почти всеки, когото Надя и Нели попитаха и потърсиха се отзова и помогна. ❤
А колко хора от близо и далеч събраха и дариха финанси, за подкрепа на ремонта, това е друга отделна тема. ❤
Удивителна е тази вълна на съпричастие, това отваряне на душите за помощ за децата със синдром на Даун.
Затова децата греят, защото енергията е енергия на подкрепа, на желание да им се помогне, да се развиват.
Видя се, че обществото ни е емоционално зряло, може да обича, да помага и знае защо.
Ето защо ремонтът и обновяването на Клуб ВСЕКИ МОЖЕ е общо дело, с което всички замесени трябва да се гордеят и да знаят, че и те са част от това велико нещо.
Благодарим ви, приятели! ❤
Поклон за вашата помощ.
Нека стореното добро ви се връща стократно! ❤
Само с такава взаимопомощ и начин на мислене можем да възродим и нашата прекрасна любима България.
❤ Вяра и Руми ❤
И двете различни по рождение. И двете зачерквани многократно още от утробата. И двете унижавани, неглижирани, подритвани и отхвърляни от най-ранна детска възраст.
Моите две дъщери. И двете толкова жадувани и дълго чакани. И двете бранени със зъби и нокти от първия миг, в който разбрах, че ще ги имам. И двете растящи обичани, обичащи и щастливи, въпреки всичко, което тежи на крехките им раменца.
Майка съм на две различни дъщери. Едната заради диагнозата си, другата заради произхода си. Не е лесно. Хич не е лесно! И нямам предвид отглеждането, обучението и възпитанието им, макар че който ни познава добре, е наясно с ежедневните ни взривяващи трудности в тази връзка.
Най-тежко, най-страшно е отношението, хора! Смазващо е! Дълго преглъщах сълза след сълза, дума след дума, удар след удар, но вече не искам да мълча за това.
И за двете постоянно чувам, виждам или усещам по нещо, което ги бележи, уязвява, мачка, дели. И за двете постоянно се налага да въставам срещу хора и институции, за да ги защитя, да извоювам нещо, което на други се дава по подразбиране.
И НЕ, аз НЕ деля децата на такива “с проблем” и такива “в норма”. Аз НЕ вдигам равнодушно рамене с “не говори / не пише / не чете / не внимава / не може / нищо не става…” Аз НЕ си затварям очите и ушите, когато е трудно. Правят го другите. Не всички, но преобладават. А най-страшно е, когато това са и хората, на които доверяваме децата си всеки делничен ден. Има и редки сърцати изключения, но масово преобладава именно това – бездушното престъпно нежелание, неумение, безхаберие!
За Вяра търпях два пъти по две – две смазали я психически години в детска градина и две пропилени образователно първи години в училище. И ДА, и на двете места отговорни бяха учителите! Бездушно престъпно нежелание, неумение и безхаберие!
И двата пъти, когато я преместих, късметът беше с нас и попаднахме на онези редките сърцати изключения – Учители с главна буква, за които Вяра не беше диагноза, а преди всичко дете, което има нужда да бъде видяно, разбрано и прието. Учители, които направиха така, че тя наистина стана част от групата, част от класа, част от общността. Хора, които видяха човека, а не диагнозата. Хора, които вместо извинения търсеха (и намираха) начини…
И Вяра разцъфна, отвори се, порасна, придоби самочувствие и приятели, които я приеха такава, каквато е, с всичките й странности, игри и шеги, но най-вече за това, че е тя, просто Вяра. ❤
О, не, не съм се разнежила, не съм се успокоила, не съм се отпуснала. Предстои 5 клас – ново начало, нови тревоги, нови надежди. Както й е тръгнало, може би пак я очакват 2 бурни първи години от този нов неин етап. И докато за повечето родители тези тревоги са свързани предимно с академичния напредък на децата им, то мен и другите родители на различни деца ни тресе, дали средата и отношението ще са благосклонни. Дали подрастващите ни вече деца ще са видени, подкрепени, адекватно приети или ще бродят по коридорите като сиви сенки, необходими само за попълването на бюджета на училището. В което в крайна сметка би трябвало да напредват и академично, както се очаква и изисква и от другите…
Знам, горчиво звуча, ядно звуча, къде ми отиде присъщият оптимизъм! Ами, свил се е и не смее да си покаже носа. Защото съм гневна и този път е и за Руми!
Руми, за която, откакто е тръгнала на училище (първокласничка е), редовно получавам “не внимава, не пише, не може…” Руми, която, откакто тръгна на училище, започна да се проявява с грозни обидни думи, изрази и постъпки. Руми, която често плаче, че няма приятели, а иска да има много… Руми, която често плаче и ме моли да не ходи (цитирам) “на това гадно училище”!
Дотук добре, нищо ново, не е само тя, първи клас е преходен и труден за всички деца и т.н. неща, в които, съгласна съм, има доза истина. Приемам, че децата трябва да се адаптират към новата среда, новите очаквания, изисквания и учебен материал.
Но! Не мога да приема мачкането, обидите, агресията! Не мога да приема детето ми да попива грозни думи и поведение, което става начин на общуване навсякъде и с всеки, включително с нас в семейството! И не мога да приема, че детето ми е нарочено за аутсайдер за това, че е различно. (В случая заради произхода и цвета на кожата.)
Да, знам, че това е масов проблем в масовите училища. Знам, че идва от някои деца и отразява семействата им. Знам, виждам го, но не го нормализирам! Затова пиша публично.
Защото НЕ е нормално децата да се държат по този начин помежду си, както и към възрастните, било то учители, родители или непознати. И ако едно дете обижда, псува, удря и т.н., това не е само негов проблем и на семейството му. Това е проблем на цялата общност. И тук идва ролята на учителя. Да бъде коректив, да учи на уважение, да преподава не само учебно съдържание, а най-вече ценности. Да сплотява поверената му общност, да проповядва търпение, разбиране и толерантност. И то не само на децата, но и на родителите.
Онзи ден, когато взимах Руми от училище, нейна съученичка се изкрещя в лицето ми: “Тая Румяна е отвратителна! Гадна е, не мога да я понасям! Да я няма, хич да я няма тук искам!” Втрещена, запазих самообладание, но погледнах Руми, преди да отговоря. Тя, колкото е мъничка, беше станала сякаш два пъти по-мъничка. Вкопчила ръчичка в моята, очите й огромни и вперени в мен със срам, страх и толкова болка, която ме остави без дъх! В следващия момент плъзнах поглед към учителя им, който беше свидетел на цялата сцена. Той срещна погледа ми и вдигна рамене, после оправдателно избърбори нещо от рода, че им говори постоянно, но без резултат.
Тази ситуация беше капката, която преля чашата. Обещах, че ще изчакам да мине празникът им на буквите, но след това ще вляза в часа на класа да говоря с децата. А след това и с родителите. Ако не се получи, ще я преместя, както местих Вяра. Но този път няма да мълча. Защото това не е единичен случай и не е само от това дете. Примерите са потресаващи, а оправданието е, че Руми ги дразни (иска да ги гушка, търси внимание, говори им, че харесва дадено нещо в тях – “имаш хубава коса / рисунка / тетрадка… пишеш / оцветяваш / четеш… много добре”).
Познавам си детето и признавам, че неутолимата й жажда за внимание, постоянната необходимост да гушка другите и така да им нарушава личното пространство, да говори хвалби и комплименти с повод и без повод, може наистина да бъде доста досадно. Знам също, че бидейки отхвърляна заради гушкането, тя ги (цитирам) “дразни ни, щото само се смее и идва да играе с нас, пък ние не я искаме…”
Оставям въпроси за размисъл, макар за мене да са риторични, но може пък да е защото съм пристрастна. Дали това оправдава обиди като “гадна, отвратителна, дразнеща, тъпанарка, тъпчо, бебе, стъкло, циганка”. Дали това оправдава скъсани подвързии, счупени моливи, нанесени телесни рани, оставящи й белези за цял живот (едната е от нокти, забити в зоната на деколтето, и въпреки че зарастна, белегът остана). Дали това оправдава позицията на учителите и отношението на родителите (бездушно престъпно нежелание, неумение, безхаберие)…
Не оправдавам моето дете. Възпитавам и двете си дъщери да носят отговорност за това какво казват и какво правят и действията им винаги имат последствия – и в двата полюса. Смея да твърдя, че въпреки всички техни обективни и субективни специфики, и двете са добре възпитани и като цяло се държат много по-адекватно, социално приемливо и осъзнато, отколкото други деца и младежи в т.нар. “норма”.
Възпитавам в тях и чувство за собствената им стойност, за достойнство, за устойчивост и харесване на себе си, независимо какво им внушават отвън. И двете (ще) имат нужда от това, за да оцеляват ежедневно в този свят, който по подразбиране отхвърля всичко различно.
Освен това с Руми ежеседмично имаме сесии с психолог, които тя посещава с огромно желание, не само защото “мамо, утре нали ще ме вземеш на обяд?”
Да, ще я взема. Не само за да я заведа на психолог. После ще се разходим / пазарим / говорим… Ще бъда с нея за нея. За да пълня душата й с любов, ума й с ценности, цялата й същност с приемане. На нея такава, каквато е – с тъмната кожа, с огромните маслинови очи, с жадното й за любов сърце… Ще я градя тази връзка, това отношение, тази личност дума по дума, сълза по сълза. Ще влагам сега, когато трябва, за да бъде, когато няма да съм до нея.
Така отглеждам и двете си специални дъщери. За да бъдат, когато няма да съм до тях.
Аз работя с моите деца. Моля, вие работете с вашите!
Надежда Тодорова,
горда и щастлива майка на Вяра със синдром на Даун и Руми, осиновена
П.П. Вяра и Руми – и двете вече са грамотни, но не благодарение на образователната ни институция, а въпреки нея. 😍
Децата със синдром на Даун са генетично застрашени от напълняване.
Тук даваме лесни и прости методи за по-здравословно хранене не само за тях, но и за всички останали малчугани.
– Краставиците са разкошни за много хрупане. Почти нямат калории и може да давате на детето да хапва много от тях. Направете ги на модерни пръчици. Морковът също е добра идея, пак на пръчици.
– Сведете въглехидратите и захарите до минимум, навсякъде и във всичко.
– Ако детето много иска хляб, намажете филийката задължително с масло и чубрица, като по-засищащо. Нарежете я на няколко парчета, за по-бавно хранене.
– Никога да не се яде с екран.
– Не слагайте захар или мед в чая. Чай от мента, мащерка, липа или лайка е разкошен натурален. Вкусът се възпитава.
– Правете полезната храна забавна – например броколите са “дръвчета”, кръгъл салам с маслинки за очички и т.н…. Бъдете креативни.
– Давайте неща, които засищат – масло, крема сирене, сланина 🙂 , зехтин, пастет, сурови или печени ядки.
– Опитвайте винаги да има зелена храна – марули, рукола, спанак, краставица, авокадо, стръкове целина, магданоз, лук, чесън.
– Правете чиниите с храна красиви и интересни.
– Морската или хималайска сол умерено е полезна за баланса на соли в организма и прави храната по-вкусна.
– За да яде детето вкъщи добре – трябва и вие да ядете добре.
– Не внасяйте боклуци и вредна храна у дома.
Лесно може да правите домашни крекери, гризини и подобни, без вредни добавки.
Доброто хранене на детето зависи от родителя.
Понякога не е лесно, но ще ви се отплати със здраво, жизнено и пъргаво дете.
Линк към оригинала: БНР: Откриват клуб “Всеки може” за деца със синдром на Даун
Интервю с БНР Пловдив:
В програма “Точно днес” разговаряме с Надежда Тодорова, за да представим нова инициатива за деца със синдром на Даун в Пловдив.
Предстои откриването на клуб “Всеки може” – първия и единствен по рода си в България като концепция и реализация център за деца, младежи и възрастни със синдром на Даун и семействата им.
Клубът ще бъде официално открит на 21 март, от 12 ч., ул. “Йордан Ковачев” 2, в Пловдив.
Проектът се базира на иновативен и цялостен подход, който акцентира върху силните страни на личността и развиването на умения за четене, писане и занаяти. Основателката сподели личния си опит като майка и професионалист, подчертавайки значението на вярата в способностите на децата независимо от тяхната диагноза.
Новата база, предоставена от община Пловдив, позволява разширяване на дейностите чрез специализирани методи за обучение и двигателна терапия. Събитието отбелязва едновременно четвъртия рожден ден на инициативата и Световния ден на хората със синдром на Даун, 21 март, обединявайки местната общност и дарители.
Този център остава уникално за България място, където семействата получават мотивация и реални инструменти за пълноценно развитие.
- 1
- 2



























